Nasiona chia, czyli szałwia hiszpańska była znana i uprawiana już w czasach prekolumbijskich. Jest bardzo ceniona ze względu na swoje nasiona, które wykorzystuję się do przygotowywania odżywczych napojów i żywności.

Ze względu na pokaźną zawartość substancji odżywczych, które mają istotne korzyści dla ciała i mózgu te niepozorne nasiona są zaliczane do tzw. „superfoods” czyli najzdrowszej żywności na świecie.

1. Nasiona Chia dostarczają ogromną ilość składników odżywczych

Nasiona Chia stanowią bogate źródło kwasów tłuszczowych Omega-3 oraz Omega-6, a także imponującą ilość przeciwutleniaczy. Są również źródłem witaminy E, B1, B3, wapnia, fosforu, magnezu, żelaza, cynku, błonnika i łatwo przyswajalnego białka.

1 porcja (28 g) zawiera:

  • Energia : 137 kcl
  • Błonnik: 11 g – 42% RDA
  • Białko: 4,4 g – 9% RDA
  • Tłuszcz: 9 g (z czego 5g to Omega-3)
  • Wapń: 18% RDA
  • Fosfor: 27% RDA
  • Mangan: 30% RDA
  • Magnez: 30% RDA

2. Nasiona Chia są źródłem przeciwutleniaczy

Przeciwutleniacze chronią wrażliwe tłuszczu w nasionach przed jełczeniem. Co najważniejsze, antyoksydanty są skuteczne w walce z wolnymi rodnikami, które uszkadzają nasze komórki. Przeciwutleniacze przyspieszają systemy naprawcze w skórze i zapobiegają dalszym szkodom, a co za tym idzie zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się skóry.

3. Zawierają bardzo dużo błonnika

Prawie wszystkie węglowodany w nasionach chia to błonnik, który nie jest trawiony przez organizm. Nie podnosi poziomu cukru we krwi, nie wymaga insuliny, a zatem nie powinno się go liczyć jako węglowodany. Prawdziwa zawartość węglowodanów to tylko 1 gram na porcję 28g.

Nasiona chia mogą wchłonąć 10-12 razy więcej wody niż same ważą, dzięki temu tworzą żelowaty roztwór i wypełniają żołądek. Zwiększają uczucie sytości, pokarm jest woniej wchłaniany i spożywamy mniej kalorii.

4. Są źródłem wysokiej jakości białka

Nasiona Chia to także doskonałe źródło białka, które zawiera komplet niezbędnych aminokwasów. Wysokie spożycie białka zmniejsza apetyt i obsesyjne myśli o jedzeniu. Są one szczególnie polecane osobą, które spożywają mało produktów pochodzenia zwierzęcego lub nie spożywają ich w ogóle np. wegetarianie i weganie.

5. Nasiona Chia są pomocne przy odchudzaniu

Wielu ekspertów w dziedzinie zdrowia uważa, że nasiona chia mogą pomóc w utracie wagi. Są bogate w białko i błonnik, które wspomagają odchudzanie.

Błonnik pochłania duże ilości wody i rozszerza się w żołądku, co daje uczucie wypełnienia, a pokarm jest wolniej trawiony i wchłaniany. Natomiast białko rzyczynia się do zmniejszenia apetytu i przyjmowania mniejszej ilości pokarmu.

W połączeniu z dietą opartą na świeżym, nieprzetworzonym jedzeniu i zdrowym stylem życia, nasiona chia z całą pewnością pomogą w utracie wagi.

6. Nasiona Chia są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3

Zarówno kwasy omega-6, jak i omega-3 musimy dostarczyć z dietą – nasz organizm nie produkuje ich samodzielnie. Pełnią one w naszym organizmie wiele ważnych funkcji takich jak redukcja stanów zapalnych, wspieranie układu nerwowego i krwionośnego, a nawet zdrowia skóry i włosów. Nasiona chia to jedno z najlepszych źródeł kwasów omega-3 wśród opcji roślinnych.

7. Walka z cukrzyca

Niski indeks glikemiczny sprawia, że nasiona są idealne dla diabetyków. Spowalniają wchłanianie cukrów i pomagają regulować ich poziom we krwi.

8. Poprawy zdrowia serca

Nasiona chia obniżają ciśnienia krwi, a także zwiększają poziom dobrego cholesterolu podczas obniżenia cholesterolu całkowitego, LDL i triglicerydów.

9. Mocniejsze zęby i kości

Nasiona chia zawierają wysoką zawartość wapnia, fosforu i magnezu które pomagają w utrzymaniu zdrowych kości i zębów i zapobiegają osteoporozie.

10. Zastrzyk energii

Spożywanie nasion chia zwiększa wydajność ćwiczeń podczas treningu. Dodając porcję nasion chia do codziennego posiłku polepszysz swój metabolizm i szybciej spalisz tłuszcz z brzucha.

11. Walka z rakiem piersi i szyjki macicy

Nasiona Chia są bogate w kwas alfa liponowy czyli w skrócie ALA, który może mieć wpływ na hamowanie wzrostu komórek nowotworowych w obu piersiach i szyjce macicy.

12. Łatwo je włączyć do diety

Nasiona są bez smaku, więc nie będą miały wpływu na smaku żywności, do której je dodasz. Nasiona można spożywać w całości, zmielone na proszek lub w formie puddingu (po kilkugodzinnym namoczeniu w wodzie, mleku, napojach roślinnych w proporcji: 1 łyżka nasion na 4 – 6 łyżeczek płynu). Nadają się również jako dodatek do pieczywa i ciast, zup, warzyw, sałatek, owsianki, musli, jogurtu czy koktajlu owocowego.

Produkty z artykułu znajdziesz w naszym sklepie

Subskrycja śledzenia komentarzy
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze