Przepisy na domowe nietoksyczne środki czystości

Przepisy na domowe nietoksyczne środki czystości
Marika by

Dostępne w handlu środki czyszczące, detergenty i płyny do zmywania naczyń mogą niekorzystnie wpływać na twoje zdrowie. Dzieje się tak, ponieważ długotrwałe narażenie na chemikalia może powodować podrażnienie oczu i dróg oddechowych. Co więcej mogą zaburzyć normalną aktywność hormonalną i zwiększają ryzyko raka, ADHD i wad układu nerwowego. Ponadto nie ulegają biodegradacji i mogą również powodować zanieczyszczenie środowiska. Dlatego najlepiej używać naturalnych składników takich jak: ocet, soda oczyszczona, kwasek cytrynowy, mydło kastylijskie, marsylskie boraks oraz olejki eteryczne. To szczególnie ważne gdy masz w domu małe dzieci, które wszystkiego dotykają i wszystko wkładają do buzi. Dlatego poniżej przygotowałam ciekawe przepisy na domowe środki czystości.

Uniwersalny środek czyszczący

kokos 2 wskazowki

Środek ten możesz użyć do usuwania plam, pleśni i dezynfekcji podłóg, płyt kuchennych, armatury łazienkowej, płytek łazienkowych, toalet i wielu innych. Ocet ma zdolność usuwania tłuszczu i nieprzyjemnego zapachu. Natomiast olejek z drzewa herbacianego ma silne działanie przeciwbakteryjne oraz odświeżające. 

Przepis

Wszechstronny środek czyszczący

Składniki:

Wymieszaj wszystkie składniki w misce i przelej mieszankę do pojemnika za pomocą lejka.

Środek do mycia toalet

Kolejny przepisy na domowe środki czystości działa na najtrudniejsze plamy i zacieki. Środek zabija zarazki oraz pozostawia świeża zapach.

Przepis

Płyn do mycia toalet

Składniki:

Połącz ocet z olejkiem eterycznym w małej butelce z rozpylaczem. Spryskaj wnętrze muszli klozetowej, siedzisko i pokrywę. Pozostaw na 15 minut. Następnie na spryskane miejsca posyp sodę oczyszczoną. Po 5 minutach rozpocznij czyszczenie. Spłucz wodę i ciesz się świeżą toaletą

Ekologiczny płyn do prania

Ten przepis wykorzystuje oczyszczające działanie boraksu, sody oczyszczonej i mydła kastylijskiego lub marsylskiego, aby pozbyć się plam z ubrań. Olejek eteryczny z drzewa herbacianego działa konserwująco, zapobiegając wzrostowi drobnoustrojów zarówno w detergencie, jak i ubraniach.

Przepis

Płyn do prania

Składniki:

W dużym rondlu doprowadź 3 szklaki wody do wrzenia. Wyłącz gaz i dodaj boraks i sodę. Mieszaj, aż proszek całkowicie się rozpuści. W dużej misce połącz pozostałe 5 szklanek wody z mydłem i olejkiem eterycznym. Teraz wymieszaj wszystko razem. Płyn jest gotowy Na jedno pranie użyj 1/2 szklanki tego płynu. Jeśli chcesz usunąć uporczywe plamy, nałóż płyn bezpośrednio na nie.

Naturalny płyn do mycia naczyń

kokos 2 wskazowki

Mydło kastylijskie jest wolną od chemikaliów alternatywą dla toksycznych płynów, których używasz do zmywania naczyń. Dzięki temu jest delikatne dla Twojej skóry i nie powoduje podrażnień.

Przepis

Płyn do mycia naczyń

Składniki:

Rozpuść sodę oczyszczoną w wodzie, następnie dodaj mydło i wszystko dokładnie wymieszaj. Następnie gdy woda przestygnie dodaj olejki eteryczne. Na koniec przelej mieszankę do pojemnika z dozownikiem.

Płyn do szyb bez chemii

Lustra i szyby wyglądają najlepiej, gdy są bez plam i smug. Oto prosty przepis na nietoksyczny środek do czyszczenia szkła.

Przepis

Płyn do szyb

Składniki:

  • 1/4 szklanki octu spirytusowego
  • 1/3 szklanki alkoholu
  • 1 łyżka stołowa mąki kukurydzianej
  • 2 szklanki wody
  • 10 kropli olejku lemograsowego

Połącz wszystko w czystej butelce z rozpylaczem. Następnie potrząsaj nią dobrze przez 2 minuty.

Łatwy do zrobienia samemu odświeżacz powietrza

kokos 2 wskazowki

Odświeżacz możesz stosować w całym domu jak również w toalecie czy samochodzie. Nie dość, że dezynfekuje powietrze, to jeszcze niweluje nieprzyjemne zapachu np. po gotowaniu. Dodatkowo jest prosty i szybki do zrobienia, możesz przygotować go w każdej chwili.

Przepis

Odświeżacz powietrza

Składniki:

Wybierz dowolny olejek eteryczny (np. lemongrasowy, lawendowy, bergamotowy). Dodaj wszystkie składniki do butelki z rozpylaczem i wymieszaj. Pamiętaj, aby wstrząsnąć przed użyciem.

Produkty dzięki którym zrobisz samodzielnie ekologiczne środki czystości

Gotowe ekologiczne środki czystości
guest
1 komentarz
Najświeższe
Starsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze