Dlaczego sól Himalajska jest tak zdrowa?

Sól Himalajska jest jedną z najbardziej odżywczych i wartościowych soli spożywczych. Formowała się przez miliony lat we wschodnim pasie Karakorum Himalajów, na terenie Pakistanu – gdzie kiedyś znajdował się słony ocean.

Sól himalajska powstawała w czasach, gdy zanieczyszczenia przemysłowe jeszcze nie istniały. Ten rodzaj naturalnej i czystej  soli był długotrwale poddawany działaniu olbrzymiego ciśnienia. I właśnie to ciśnienie było niezbędnym bodźcem przy tworzeniu się soli krystalicznej. Im wyższe było ciśnienie, tym doskonalsza i bardziej perfekcyjna powstawała jej struktura. Dlatego sól z Himalajów jest taka niezwykła. W soli krystalicznej pierwiastki te dostępne są w tak małych cząsteczkach, że mogą być łatwo wchłaniane przez komórki naszego organizmu i poddane dalszym procesom metabolicznym.

Skład i właściwości soli himalajskiej były przedmiotem licznych badań medycznych, a ich wyniki zostały opisane w równie licznych książkach i artykułach. Przez szeroką rzeszę naukowców została uznana za najzdrowszą i najczystszą sól, która jest dostępna na ziemi.

Największą zaletą soli himalajskiej jest oczywiście jej skład czyli pokaźna zawartość substancji mineralnych. Biorąc pod uwagę wyniki analizy widmowej, które zostały opublikowane na jednej ze stron internetowych, opisywana sól zawiera aż 84 substancje mineralne, elektrolity i pierwiastki. Jest to niezwykle zadziwiająca liczba, po uwzględnieniu faktu, że dzisiejszej nauce znanych jest tylko 118 pierwiastków. Warto również zauważyć, że sól himalajska zawiera jod, magnez, cynk, żelazo i wapń – czyli pięć pierwiastków, z których niedoborem często zmaga się nasza populacja.

Zastosowanie soli himalajskiej

Różową sól himalajską możesz stosować jak każdą inną sól kuchenną. Doskonale sprawdzi się do przyprawiania potraw, gotowania czy marynat i przetworów. Ja uwielbiam tą sól za jej delikatny i nie tak słony smak jak innych soli. Poza tym każdy z nas spożywa sól, wiec czemu nie zdecydować się na tą, która oprócz walorów smakowych zawiera też szereg cennych mikro i makroelementów.  Jest jeszcze jedna rzecz, za którą uwielbiam tą sól. W szczególności ta gruboziarnista, pięknie prezentuje się w przezroczystej solniczce i jest ozdobą w mojej kuchni. 

Dodatkowo można ją użyć do czyszczenia domu czy celów zdrowotnych. Na moim zlewie zawsze stoi mały pojemniczek, w którym trzymamy sól himalajską wymieszaną z soda w proporcji 1:1. Używam tej mieszanki do czyszczenia zlewozmywaka, szczególnie metalowych elementów, na których najszybciej widać plamy i osady. Wsypuje proszek na gąbkę i dodaje trochę wody. Następnie uzyskaną papką czyszczę wybrane elementy i spłukuje wodą. Po kilku chwilach zlew znowu lśni czystością. Co więcej soda pomaga pozbyć się brzydkich zapachów.

Woreczek soli himalajskiej mam też zawsze w swojej łazience. Używam jej do kąpieli i moczenia stóp. Kąpie się w niej również moja 6 letnia córka. Z kolei gdy czuje, że łapie mnie jakaś infekcją używam soli leczniczo. Przy katarze i zatkanych zatokach robię inhalacje parowe. Do miski z gorącą wodą wsypuje sól i kilka kropel olejku herbacianego i wdycham opary z głową przykrytą ręcznikiem. Natomiast gdy boli mnie gardło, stosuje solne płukanki. Na szklankę wody wystarczy łyżeczka soli.

Dlaczego sól himalajska jest różowa?

Zawiera ona wiele makro- i mikroelementów, które nadają jej szczególną różową barwę. Dzieje się tak głównie ze względu na obecność żelaza.

Właściwości:

  • Charakteryzuję się wysoką czystością
  • Bogata w makro- i mikroelementy
  • Obniża ciśnienie krwi, usprawnia krążenie
  • Ma działanie detoksykujące
  • Idealna do kąpieli regenerujących i odmładzających
  • Przydatna w leczeniu podrażnień skóry, trądziku i problemów ze stawami
  • Uznana za najzdrowszą sól dostępną na ziemi

 

Jak stosować sól himalajską do celów zdrowotnych?

Sól Himalajska może być wykorzystywana w celu leczenia podrażnień skóry, problemów ze stawami oraz dla regeneracji i poprawy napięcia skóry. Znajduje ona zastosowanie w kąpielach odmładzających, regenerujących i odtruwających. Sól himalajska może również okazać się pomocna w leczeniu kataru, trądziku, bólu gardła oraz infekcjach uszu. Ze względu na jej właściwości zdrowotne, powinieneś mieć ją zawsze pod ręką w swoim domu.

Kąpiel w soli himalajskiej

Zawarte w tej soli substancje mineralne z łatwością przenikają przez skórę, dając efekt oczyszczenia i detoksykacji. Aby uaktywnić współczynnik wymiany osmotycznej stężenie soli powinno wynosić co najmniej 1%. Do wanny zatem wsyp ok. 1,2 kg soli himalajskiej, przy czym temperatura wody powinna wynosić 37 stopni Celsjusza, a kąpiel trwać 20-30 minut. Na końcu opłucz się z solanki prysznicem i od razu wytrzyj ciało ręcznikiem.

Kąpiel solankowa jest szczególnie zalecana osobom z chorobami skóry, reumatyzmem i chorobą stawów, bólami kręgosłupa, nawracającymi infekcji, problemami ginekologicznymi, ukąszeniami owadów, poparzeniami, podrażnieniem skóry i trudno gojącymi się ranami.

Na stłuczenia, obrzęki, bóle stawów pomoże sól himalajska

Dla zmniejszenia bólu i obrzęku przygotuj ciepły kompres. Rozpuść 2 szklanki soli w ciepłej wodzie. Następnie zmocz czystą gazę i nałóż na miejsce wymagające zabiegu.

Sól himalajska również na trądzik, wypryski i zaskórniki

Przemywaj twarz tonikiem z solanki  bądź zmieszaj sól himalajską z naturalnym bezzapachowym mydłem bądź olejem (np. arganowym, migdałowym) i używaj jako peelingu do twarzy lub ciała.

Infekcje ucha

Przygotuj roztwór solny w postaci kropel do uszu i stosuj na wszelkie zapalenia ucha.

Grzybica stóp

Nalej wody do miski i rozpuść w niej pól szklanki wody. Przemywaj stopy solanką lub mocz w roztworze solnym przez 15-20 minut.

Zatkany nos

Spróbuj płukać nos roztworem soli przygotowanym w ¼ szklanki ciepłej wody. Możesz też zrobić inhalacje parową z 1 łyżką soli. Pomoże ona odetkać nos i oczyścić zatoki.

Łuszczyca

Rozetrzyj  roztwór solny bezpośrednio na skórze i pozostaw do wyschnięcia.

Sól himalajska nawet na ból gardła

Rozpuść łyżeczkę soli w szklance ciepłej wody. Płucz gardło kilka razy dziennie, ale nie połykaj.

PRZECIWWSKAZANIA DLA KĄPIELI SOLANKOWYCH
Jeżeli cierpisz na poniższe schorzenia, skonsultuj używanie soli z lekarzem. Choroby w okresie zaostrzenia i stanie ostrym, choroby naczyń wieńcowych, nadczynność tarczycy, świeżo przebyty zawał mięśnia sercowego, niewydolność krążenia, czynna gruźlica, świeże stany pooperacyjne, owrzodzenia żylakowate, krwawienia i skłonności do krwawień, niewydolność sercowo-naczyniowa, nadciśnienie 3-go stopnia, nowotwory.

Produkty z artykułu znajdziesz w naszym sklepie

Subskrycja śledzenia komentarzy
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Najświeższe
Starsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze