Czym jest sól gorzka?

Sól gorzka inaczej sól epsom lub siarczan magnezu siedmiowodny, to produkt, który można wykorzystać na wiele sposobów. Ma wiele zastosowań pielęgnacyjnych jak również zdrowotnych. Kiedyś  wydobywano ją naturalnie w Anglii, gdzie ja odkryto. Jednak obecnie na skalę jaką stosuję się ten produkt nie byłoby to opłacalne. Wytwarza się go zatem na drodze syntezy.Od setek lat jest stosowana w leczeniu dolegliwości takich jak zaparcia, bóle mięśni, bóle stawów, bezsenność czy fibromialgia. 

Pomimo nazwy, sól jest związek ten bardzo różni się od zwykłej kuchennej soli. Wygląda przypomina sól lub cukier i nie posiada zapachu, a jej drobne, białe kryształki są jednak  gorzkie i niesmaczne. Natomiast sól świetnie rozpuszcza się w wodzie, dlatego głównie używa się jej do kąpieli lub moczenia stóp.

Niezwykłe działanie i właściwości soli gorzkiej przydadzą się również w domu i ogrodzie. Wypróbuj ją koniecznie! Więcej o soli epsom dowiesz się tutaj.

Sól gorzka jest bogata w magnez

Większość korzyści płynąca z soli gorzkie jest powiązana z jej głównym składnikiem jakim jest magnez. Czy wiesz że w obecnych czasach i przy dzisiejszym trybie życia 90% społeczeństwa cierpi na niedobór tego pierwiastka. Wiąże się to z wieloma negatywnymi skutkami zdrowotnymi. Zaliczają się do nich na przykład skurcze mięśni, rozdrażnienie przewlekłe zmęczenie, zawroty i bóle głowy czy nudności.

Magnez jest czwartym najważniejszym minerałem w organizmie. Bierze udział w ponad 325 reakcjach biochemicznych, które korzystnie wpływają na serce i układ nerwowy i mięśniowy.

Najczęstszym zastosowaniem soli gorzkiej są kąpiele solankowe. Działają na organizm relaksująco i rozluźniająco. Pomagają pozbyć się napięć i bóli, a także ujędrnić i zregenerować ciało. Magnez i siarczany mogą być wchłaniane przez skórę i dzięki temu pozytywnie wpływać na organizm. Nie ma co do tego jasnych badań, ale takie założenie też nie jest wykluczane.

Sól epsom / gorzka  – zastosowania dla zdrowia i urody

1. Relaksująca i detoksykująca kąpiel

Do wanny ciepłej wody dodaj 2 szklanki soli gorzkiej. Zażywaj kąpieli przez 15 – 30 minut. Do wody możesz również dodać kilka kropli naturalnego olejku eterycznego dla aromaterapii lub przyjemniejszego nastroju. Natomiast dla dodatkowego nawilżenia skóry 2 łyżki ulubionego oleju. Nie używaj mydła i detergentów, gdyż będą wpływać na działanie soli.

2. Kąpiel dla dzieci na dobranoc

Dodaj jedną szklankę soli Epsom do wieczornej kąpieli swoich dzieci, aby pomóc im spać spokojniej.

3. Zmęczone i opuchnięte stopy

Do miski z ciepła wodą dodaj 1/2 szklanki soli gorzkiej. Mocz nogi przez 20 – 30 minut. Możesz dodać do wody 1-2 krople olejków eterycznych o działaniu przeciwgrzybicznym i przeciwbakteryjnym, np. drzewa herbacianego, cytrynowego, mięty pieprzowej.

4. Nieprzyjemny zapach stóp

Moczenie nóg w solance (kilka łyżek na miskę wody) przez ok. 10 minut dziennie pomaga pozbyć się problemu.

5. Grzybica stóp

Przy grzybicy paznokci należy moczy paznokcie trzy razy dziennie w ciepłej wodzie z garścią soli.

6. Dna moczanowa (podagra)

Jest to schorzenie, które najczęściej atakuje staw dużego palca u nogi, powodując opuchliznę i niezwykle ostry ból. Do miski z ciepłą wodą dodaj 2 – 3 łyżki soli i mocz nogę przez pół godziny.

7. Pedicure

Do miski z ciepłą wodą dodaj 1/2 szklanki soli Eposm , a następnie mocz nogi przez 5 minut, aby zmiękczyć skórę.

8. Skręcenia, siniaki, opuchlizny i obrzęki 

Wymocz chore miejsce w solance lub weź kąpiel z 2 szklankami soli Epsom (sól gorzka). Stosuj kuracje codziennie do ustąpienia schorzenia.

9. Kompresy

Zwichnięcia, stłuczenia, ukąszenia owadów, oparzenia słoneczne, zapalenie stawów, opuchlizna, bolesność stawów i mięśni. Dla zmniejszenia bólu i obrzęku należy wykonać ciepły kompres. Rozpuść 2 szklanki soli w ciepłej wodzie. Następnie zmocz czystą gazę i nałóż na miejsce wymagające zabiegu

10. Peeling ciała

Garść soli wymieszaj z łyżką ulubionego oleju (kokosowy, migdałowy itp.) lub oliwy, następnie stojąc w wannie lub pod prysznicem masuj wilgotną skórę, od góry do dołu. Po czym dokładnie spłucz. Taki masaż pomaga rozbić złogi tłuszczu i oczyścić skórę.

11. Peeling twarzy

Wymieszaj pół łyżeczki soli z niewielką ilością kremu lub łagodnym olejkiem. Delikatnie masuj skórę, a następnie spłucz wodą.

12. Oczyszczanie porów

Łyżeczkę soli rozpuść w 1/2 szklanki ciepłej wody i przecieraj tym roztworem skórę. Powoduje to usunięcie zaskórników, oczyszcza otwarte pory i odświeża skórę.

13. Mycie twarzy

Myjąc twarz wieczorem dodaj pół łyżeczki soli Epsom do mleczka do czyszczenia. Wmasuj w skórę i opłucz zimną wodą.

14. Domowy krem

Wymieszaj 3 łyżeczki soli z 1 łyżeczką wody destylowanej (lub przegotowanej), podgrzej mieszając do całkowitego rozpuszczenia soli. W razie potrzeby można dodać więcej wody. Następnie solankę należy dodać do dowolnej bazy. Bazą może być krem, który stosujesz na co dzień. Powyższa ilość solanki wystarcza na 120 ml kremu. Uwaga! Sól może powodować utratę konsystencji (rozwodnienie) kosmetyku, dlatego należy wykonać próbę na małej ilości kremu.

15. Usuwanie lakieru z włosów

Do 4 litrów wody dodaj 1 szklankę soku z cytryny i 1 filiżankę soli Epsom. Przykryj naczynie i odstaw na 24 godziny. Następnego dnia nanieś miksturę na suche włosy. Zaczekaj 20 minut i umyj włosy szamponem.

16. Zwiększenie objętości włosów

Wymieszaj w kubku równie części soli i odżywki do włosów. Wstaw kubek do gorącej wody aby podgrzać miksturę i łatwiej rozpuścić sól. Następnie wmasuj we włosy. Po 20 minutach dokładnie spłucz.

17. Fale z włosów

Jeśli masz kręcone włosy możesz podkreślić te fale dzięki sprayowi. Rozpuścić łyżkę soli Epsom w filiżance ciepłej wody i spryskaj nim włosach. Kolejno wgnieć go we włosy i pozostaw by wyschnął bez pomocy suszarki. Natomiast jeśli masz proste włosy, zrób warkocz i pozostaw na godzinę. Później rozpleć go i delikatnie wygnieć włosy.

18. Maseczka do włosów

Wymieszaj równe części odżywki do włosów i soli Epsom. Następnie nałóż miksturę równomiernie jak maskę na lekko wilgotne włosy, a po 20 minutach dokładnie spłucz.

19. Usuwanie drzazg

Wymocz palec w roztworze soli Epsom i gorącej wody. Zmiękczy to skórę i ułatwi wydobycie drzazgi.

20. Ukąszenia owadów

W szklance wody rozpuść 2 łyżki soli Epsom. Przemywaj wacikiem miejsca po ukąszeniu. Ukoi to ból i swędzenie.

21. Oparzenie słoneczne

Zrób roztwór z 2 łyżek soli na szklankę wody  i spryskaj  nim podrażnioną skórę. Możesz też zrobić kąpiel w letniej wodzie z dwoma szklankami soli Epsom.

22. Zaparcia

Rozpuść w szklance wody 10 – 15 g (1 łyżkę) soli Epsom i wypij. Jako środek żółciopędny przyjmuj 0,5 – 1g 3 razy dziennie

Sól epsom w domu i ogrodzie

23. Zmiękczanie Prania

Zamiast proszku do prania dodaj 1/4 szklanki soli z dodatkiem kilku kropli ulubionego olejku eterycznego. Zabieg jest bezpieczny dla pralki!

24. Czyszczenie fug

Dodaj do soli odrobinę wody i soku z cytryny, tak by powstała wygodna w użyciu gęsta papka

25. Odstraszanie ślimaków

Wystarczy posypać solą miejsca w okolicy naszych upraw. Sól skutecznie odstraszy nieproszonych gości.

26. Naturalny pestycyd i insektycyd

Roztworem soli Epsom spryskujemy nasze roślinki ogrodowe i balkonowe. Sposób ten pomoże pozbyć się robactwa i odstraszyć insekty.

27. Nawóz do trawnika

Rozsyp 1 kubek soli Epsom na 100 m2 trawnika i lekko podlej, aby sól wsiąknęła do gleby.

28. Nawóz do kwiatów, warzyw i owoców

Podsyp im kilka łyżek soli Epsom (sól gorzka). Dzięki temu rośliny zachowają zdrowe i będą ładnie rosnąć.

29. Pielęgnacja roślin doniczkowych

Dodaj 1 łyżkę soli Epsom na 2 l wody. Tak przygotowanym roztworem podlewaj rośliny doniczkowe.

30. Usuwanie pniaków

Wywierć kilka otworów w pniu drzewa i wypełnij każdy otwór solą Epsom. Następnie wlej wodę do każdego otworu. Pień powinien zacząć się rozpadać w ciągu kilku tygodni.

Produkt z artykułu znajdziesz w naszym sklepie

Subskrycja śledzenia komentarzy
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najświeższe
Starsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze