Sól z Morza Martwego - fenomen natury

Sól z Morza Martwego - fenomen natury
Marika by

Sól z Morza Martwego to 5.000 lat historii

Morze Martwe, skąd wydobywa się sól,  przez wieki nazywane było Morzem Cuchnącym, Diabelskim, Jeziorem Asfaltowym, Morzem Słonym. Tradycja głosi, że na dnie morza leżą ruiny Sodomy i Gomory, dlatego Morze Martwe nazywane jest również Morzem Sodomy lub Morzem Lota. Król Dawid, król Herod, Jezus i Jan Chrzciciel byli ściśle związani z Morzem Martwym i jego okolicami. Rzymianie i Żydzi budowali nad Morzem Martwym łaźnie i specjalne umywalnie, w których można było w pełni wykorzystywać wodę i błoto. Czy już wtedy wydobywano sól z Morza Martwego? Tego nie wiadomo.

Według relacji Flawiusza, historyka rzymskiego, dwa tysiące lat temu sam król Herod leczył się i odprężał wśród gorących źródeł, które znajdują się na Morzu Martwym. Podobnie Kleopatra, która zażywała kąpieli w błocie i stosowała specjalne sole i minerały, aby przywrócić sobie młodość. Natomiast Nabatejczycy już w IV wieku p. n. e. wytwarzali z morskiej zawiesiny specjalny środek do balsamowania mumii i sprzedawali go Egipcjanom. Oddalenie regionu przyciągnęło prawosławnych mnichów. Ich klasztory, takie jak Saint George w Wadi Kelt i Mar Saba na Pustyni Judejskiej są miejsca pielgrzymek. Badacze i naukowcy już od dłuższego czasu prowadzą badania nad minerałami w tym niepowtarzalnym klimacie.

Gdzie znajduje się Morze Martwe?

Morze Martwe znajduje się w najniższym punkcie na Ziemi: 400 metrów poniżej poziomu morza. Powierzchnia wody zajmuje 1020 km2, a maksymalna głębokość wynosi 399m. Nie jest ono prawdziwym morzem, ale jeziorem bezodpływowym, położonym w południowej części doliny Jordanu. Niezwykłe stężenie soli sprawia, że na powierzchni z łatwością unoszą się ludzie nieumiejący pływać.

Zdrowie i uroda

Morze Martwe słynie z zawartości niezwykłej soli, błota i minerałów. błota. Naukowo rzecz ujmując, jego woda zawiera ponad 35 różnych rodzajów minerałów. Są one niezbędne dla zdrowia i pielęgnacji skóry ciała, w tym magnez, wapń, potas, brom, siarkę i jod. Błoto i gorące źródła siarkowe, które występują wzdłuż wybrzeża wykorzystuje się do leczenia chorób skóry i stawów. Chorzy na astmę i alergie uzyskują tam świetne rezultaty w leczeniu.

Dodatkowo, dzięki niskiemu położeniu morza powietrze jest tam bogatsze w tlen i bromki, co korzystnie wpływa na odprężenie i relaksację organizmu. Z Morza Martwego robione są również różnego rodzaju kosmetyki. Ludzie z całego świata od lat odwiedzają Morze Martwe, aby doświadczyć leczniczych korzyści i cieszyć się cudownym odpoczynkiem i relaksem.

Sól z Morza Martwego działa uspokajająco i relaksująco na całe ciało, oczyszcza, odżywia oraz usuwa ze skóry szkodliwe substancje. Minerały zawarte w soli dodają cerze świeżości, witalności i blasku, nawilżają ją i oczyszczają. Sól  z Morza Martwego wykazuje również działanie antyseptyczne, ma zastosowanie w leczeniu trądziku, łuszczycy, egzemach, bólach i napięciu mięśni. Zapobiega nadmiernemu wysuszaniu skóry, poprawia przemianę materii w komórkach oraz przyczynia się do jej regeneracji. Regularne stosowanie soli z Morza Martwego działa wyszczuplająco i przyczynia się do likwidacji cellulitu. Pobudza krwiobieg, złuszcza martwy naskórek, ujędrnia, zmiękcza i wygładza skórę.

Badania naukowe udowodniły skuteczność związków w produktach z morza martwego w leczeniu różnych schorzeń, w tym chorób skóry.  Zaliczają się do nich łuszczyca, schorzenia alergiczne, choroby łojotokowe, leczenie trądziku młodzieńczego, egzema. Sól łagodzi również drobne podrażnienia i stany zapalne skóry, głęboko ją oczyszczając.

Czy wiesz, że…

  • Nazywane jest Morzem Martwym, gdyż przez jego zasolenie, nie ma tu prawie żadnych form życia
  • Ponieważ zawartość soli jest cztery razy większa niż większości oceanów, zbiornik wodny ma najwyższe stężenie soli na świecie (340 g na litr wody).
  • Morze Martwe to najniższy punkt na ziemi, i najbogatsze na świecie źródło naturalnych soli, nagromadzone przez tysiące lat.
  • Unikalny skład soli Morza Martwego usuwa zmęczenie, napięcie nerwowe, stres, przemęczenie, bezsenność, bóle mięśni i stawów. Polepsza aktywność, stabilizuje procesy życiowe, a także wspomaga profilaktykę i leczenie wielu chorób.
  • Morze Martwe jest jeziorem „termalnym”, traci ono ogromne ilości wody w wyniku jej parowania w suchym i gorącym powietrzu. Ilość wody, która odparowuje z morza jest większa niż ta, która do niego wpływa.
  • Największym minusem położenia geograficznego Morza Martwego są trudne warunki geologiczne. Nie mogło przez powstać tam zbyt wiele hoteli i kompleksów uzdrowiskowych.
  • Nad Morzem wydzielono kilka terenów na plaże, większość linii brzegowej jest niedostępna. Chodzenie na tzw. dzikie plaże jest bardzo niebezpieczne, ponieważ występują tam liczne uskoki przysłonięte jedynie cienką warstwą piasku.
  • Morze Martwe należy do najpiękniejszych miejsc na kuli ziemskiej. Jego fascynujące dzieje i położenie geograficzne, powodują, że co roku odwiedza je tysiące turystów.

Zastosowanie soli z Morza Martwego

Kąpiele odprężające, kąpiele profilaktyczne przeciwtrądzikowe, kąpiele stóp nadmierne pocenie i pękanie skóry pięt, reumatyzm, rehabilitacja pourazowa, nerwice, stres oraz przemęczenie. Można stosować ją również wspomagająco w terapiach skórnych.

Jak przygotować Kąpiel Solankową?

Dobór właściwego stężenia soli do kąpieli

Dobór stężenia dla kąpieli profilaktyczno-odprężających możemy traktować dość dowolnie, w zależności od indywidualnych preferencji i upodobań. Przyjmuje się, że kąpiele profilaktyczno-odprężające bazują na 0,1% – 1% roztworze soli. Nie ma jednak przeciwwskazań, aby ze względu na indywidualne preferencje stosować silniejsze roztwory – 2%, 3%, 4%. Kąpiele w roztworach silniejszych mogą stanowić doskonałą profilaktykę różnego rodzaju schorzeń skórny – grzybic i innych. Tak jak w kąpielach profilaktyczno-odprężających panuje dość duża dowolność w dobieraniu stężeń, tak w kąpielach mających na celu wspomaganie terapii – stężenia nie mogą być mniejsze niż 1%. Specjaliści od balneoterapii rekomendują roztwory 1% – 3% w kąpielach całego ciała oraz stężenia nawet do 6% w kąpielach częściowych, a więc dotyczących wybranych fragmentów ciała (stopy, ręce, dłonie).

Decydując się na kuracje solankowe w formie kąpieli całego ciała musimy mieć na uwadze fakt, że większość kuracji wspomagających terapie musi trwać minimum kilka tygodni. W tym czasie kąpiele powinno się przyjmować 4-5 razy w tygodniu, przy czym stężenie soli w kąpieli powinno wynosić, jak wspomniano wyżej, od 1% do nawet 3%.

Kuracji solankowych możesz zażyć nie tylko w soli z Morza Martwego, ale również w soli epsom. Więcej informacji o soli epsom znajdziesz w moim inny artykule znajdującym się tutaj.

Metodyka kąpieli o charakterze wspomagającym terapie

Polega na tzw. kąpielach w serii, to jest kąpielach o wzrastającym zasoleniu i czasie trwania. Dobrą praktyką jest rozpoczęcie kąpieli w solance o słabszym stężeniu i w krótszym czasie niż docelowo. Przyjmując początkowo kąpiele 2-3 razy w tygodniu, następnie zwiększając stężenie soli i zwiększając częstotliwość kąpieli do 4-5 tygodniowo. Kąpiele o charakterze wspomagającym terapie trwają nie krócej niż 4-5 tygodni.

Optymalny czas kąpieli w soli z Morza Martwego

Czas trwania kąpieli docelowej wynosi zwykle około 20-35 minut, jednakże pierwsze 2-3 kąpiele powinny trwać o połowę krócej. Stosując zabiegi solankowe u dzieci należy skrócić czas trwania kąpieli średnio o połowę ok 10min.

Optymalna temperatura kąpieli w soli

Właściwy dobór temperatury kąpieli solankowej jest bardzo ważny przede wszystkim wtedy, gdy kąpiel dotyczy całego ciała. Dla uzyskania optymalnych efektów w przypadku kąpieli całego ciała, w solance powinniśmy pozostać przynajmniej 20 minut – dorośli. Należy zwrócić uwagę, aby kąpiel nie była ani zbyt gorąca, ani zbyt zimna. Zalecana temperatura kąpieli solankowych dla całego ciała to 37- max. 40 st. C.

Przeciwwskazania dla kąpieli solankowych
Choroby w okresie zaostrzenia i stanie ostrym, choroby naczyń wieńcowych, nadczynność tarczycy, świeżo przebyty zawał mięśnia sercowego, niewydolność krążenia, czynna gruźlica, , świeże stany pooperacyjne, owrzodzenia żylakowate, krwawienia i skłonności do krwawień, niewydolność sercowo-naczyniowa, nadciśnienie 3-go stopnia, nowotwory.

Produkty z artykułu znajdziesz w naszym sklepie

guest
11 komentarzy
Najświeższe
Starsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze