Oregano (inaczej Lebiotka posopolita) to wieloletnia roślina należąca do rodziny botanicznej Labiatae. Była dobrze znana i wykorzystywane już w czasach starożytnych. Olejek pozyskiwany jest przez destylację parą wodną świeżych liści i kwiatów oregano. Coraz więcej badań wykazuje, że olej z oregano oferuje wiele pozytywnych korzyści zdrowotnych i jest jednym z najsilniejszych naturalnych środków na świecie. Olejek z oregano jest powszechnie znany jako naturalna ochrona przed szkodliwymi organizmami. Jest nie tylko wysoce szanowany w środowisku naturalnej medycyny, ale również szeroko badany w środowisku naukowym ze względu na różnorodne zastosowania medyczne.

Jakie właściwości ma olejek oregano?

Olejek oregano wykazuje właściwości: przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze, przeciwutleniające, ułatwiające trawienie, antyalergicznne, anty-pasożytnicze oraz przeciwzapalne.

Olejek z oregano ma wyjątkowo wysoki poziom przeciwutleniaczy zwalczających wolne rodniki. Doskonale wspiera odporność, jest bardzo pomocny gdy jest stosowany miejscowo w przypadku infekcji skóry, pasożytów i grzybów. Pomaga również w trawieniu, może złagodzić alergię czy objawy menstruacyjne. Olejek z oregano to bardzo skuteczny środek przeciwgrzybiczny i przeciwbakteryjny. Dlatego jest szczególnie przydatny w walce z bakteriami Gronkowca Złocisty (Staphylococcus aureus) oraz w leczeniu grzybic wywołanych grzybem Candida.

 

Do najważniejszych składników olejku z oregano, odpowiedzialnych za jego prozdrowotne właściwości należą fenole: karwakrol i tymol. Karwakrol wykazuje silne właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze – może zwalczać różne rodzaju mikroorganizmy takie jak: E. coli, Candida albicans, salmonella, listeria staphhylococcus i inne, natomiast Tymol działa antyseptyczne i doskonale nadaje się do leczenia zakażeń grzybiczych. Inne cenne związki olejku oregano to:

 • Kwas rozmarynowy – silny przeciwutleniacz, zmniejsza obrzęki i jest skuteczny w leczeniu reakcji alergicznych
 • Terpeny – działają antybakteryjnie
 • Naringina – powstrzymuje komórki nowotworowe przed wzrostem i wspiera inne przeciwutleniacze 
 • Beta-kariofilen (E-BCP) – doskonały środek przeciwzapalny

Istniej ponad 40 różnych gatunków tej rośliny. Korzyści terapeutyczne oleju z oregano nie występują jednak w wielu odmianach, dlatego należy kupować oregano o jakości terapeutycznej, o nazwie Origanum Vulgare lub Origanum minutiflorum. W naszym sklepie zakupisz olej z oregano (Origanum Vulgare) w 100% stężony.

Jak stosować olejek oregano?

Olejek z oregano jest olejkiem silnym i tzw. „parzącym”. Dlatego podczas stosowania należy zachować szczególną ostrożność. Ponadto nie powinny stosować go kobiety w ciąży i karmiące, gdyż może stymulować przepływ krwi w macicy.

Olejek oregano ogranicza wchłanianie żelaza, może też wyjaławiać mikroflorę jelitową, dlatego podczas długiego stosowani należy suplementować się żelazem i zażywać probiotyki.

Na rynku istnieją 2 rodzaje olejku oregano: 100% stężony i rozcieńczony. Ten rozcieńczony należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta, a stężony należ ZAWSZE przed użyciem rozcieńczyć z olejem nośnikowym czy miodem, nie z wodą! Można dodać go do jedzenia, soku lub do herbaty (należy wtedy dodać miodu). Stosowanie nierozcieńczonego olejku z oregano grozi poparzeniem jamy ustnej, przełyku, błon śluzowych i skóry!

16 najważniejszych korzyści olejku oregano

1. Przeziębienie, kaszel, zapalenie oskrzeli

Badania wykazały, że olej z oregano może pomóc zniszczyć Staphylococcus aureus , który powoduje infekcje górnych dróg oddechowych. Po pierwsze tymol i karwakrol zawarte w oleju oregano naturalnie zwalczają bakterie i są środkiem przeciwzapalnym. Po drugie olejek z oregano działa również jako środek wykrztuśny i pomaga rozrzedzić śluz.

Jak używać:

1. Inhalacja parowa: Dodaj kilka kropli oleju z oregano do miski z gorącą wodą, nałóż na głowę ręcznik i wdychaj opary przez 5-10 minut. Wilgotna para pomaga rozluźnić i osuszyć śluz w kanałach nosowych, a antybakteryjne właściwości oleju pomagają zwalczać infekcje i łagodzić objawy przeziębienia.

2. Zastosowanie w dyfuzorze: Dodaj kilka kropel oleju oregano do dyfuzora i wdychaj opary.

3. Rozgrzewająca maść: Dodaj 2-3 kropli olejku z oregano do 1 łyżeczki oleju kokosowego (stałego w temperaturze pokojowej) i wetrzyj w klatkę piersiową jako balsam kojący na infekcje dróg oddechowych i kaszel. Możesz również zastosować ten balsam na podeszwach stóp, aby uzyskać dodatkową korzyść.

4. Podjęzykowo: Wymieszaj 1-2 kroplę olejku z oregano z 1-2 łyżkami jadalnego oleju, np rzepakowy, oliwa z oliwek i umieść podjęzykowo. Mieszaj pod językiem mieszankę przez około minutę, dając jej czas na wchłonięcie do krwi, a następnie wypluj. Powtarzaj 2 razy dziennie. *Uwaga: Jeżeli taka ilość okaże się dla nas zbyt parząca, należy zmienić proporcje i bardziej rozcieńczyć olej.

2. Infekcja ucha

Infekcje ucha mogą być bardzo nieprzyjemne i bolesne z powodu gromadzenia się płynu w uchu. Oregano może pomóc złagodzić ból spowodowany infekcją ucha, ponieważ jest naturalnym środkiem przeciwzapalnym i ma właściwości znieczulające. Jest jednym z najskuteczniejszych olejków eterycznych do stosowania w infekcjach ucha.

Jak używać:

Miejscowo:Wymieszaj 1-2 krople oleju oregano z 3-4 kroplami oleju np. migdałowy, oliwy z oliwek i wmasuj w zewnętrzną stronę ucha. Uważaj, aby olejek nie dostał się do kanału słuchowego.

3. Problemy z trawieniem

Olejek z oregano stymuluje przepływ żółci do narządów trawiennych, usprawniając proces trawienia.Zwalcz też takie bakterie jak E. coli i Salmonella, które powodują zatrucia pokarmowe.

Jak używać:
Wewnętrznie: Dodaj 2-3 krople oregano o do ciepłej filiżanki herbaty z miodem i wypij po posiłku.

4. Problemy menstruacyjne

Olejek z oregano może pomóc kobietą, które zmagają się z nieregularnymi miesiączkami, a także opóźnić początek menopauzy i złagodzić jej objawy (zaburzenia równowagi hormonalnej i wahania nastroju).

Jak stosować:

1. Wewnętrznie: Dodaj 2-3 krople oleju oregano do ciepłej herbaty z miodem.

2. Masaż: w przypadku bolesnych skurczów menstruacyjnych, zmieszaj 2-3 krople oleju z oregano z łyżeczką oleju kokosowego i masuj dolną część brzucha, aby złagodzić ból.

5. Alergia

Jako naturalny antyalergiczny, przeciwzapalny i łagodny środek uspokajający oregano pomaga zmniejszyć reakcje organizmu na alergeny, takie jak pyłki, pleśń i inne czynniki drażniące w powietrzu, które mogą powodować stany zapalne dróg oddechowych. Zawarty w olejku karwakrol o właściwościach przeciwzapalnych i kwas rozmarynowy, naturalny lek przeciwhistaminowy, mogą pomóc złagodzić objawy alergii, takie jak kichanie, zatkany nos i swędzenie.

Jak używać:

1. Inhalacja parowa: Dodaj kilka kropli oleju z oregano do miski z gorąca wodą, nałóż na głowę ręcznik i wdychaj opary przez 5-10 minut. Gorąca para pomaga otworzyć drogi oddechowe, a właściwości przeciwzapalne olejku pomagają łagodzić objawy alergii.

2. Zastosowanie w dyfuzorze: Dodaj kilka kropel oleju oregano do dyfuzora i wdychaj opary.

6. Serum przeciwstarzeniowe

Olejek eteryczny oregano ma silne właściwości przeciwutleniające. Starzenie się jest w dużej mierze spowodowane przez wolne rodniki i utlenianie w organizmie, dlatego antyoksydanty są tak ważne.

Jak stosować:

Serum na noc: zmieszaj 4 krople olejku z oregano z 1 łyżką oleju arganowego i 1 łyżką olejku jojoba i nałóż na twarz.

7. Bóle stawów i mięśni

Olejek oregano, mający właściwości przeciwzapalne, przeciwskurczowe i znieczulające może przenikać przez skórę i łagodzić ból mięśni i stawów, a także stany zapalne.

Jak stosować:

Miejscowo: wymieszaj 5 kropli olejku z oregano z 1 łyżeczką oleju. Możesz również dodać 1-2 krople olejku miętowego. Chłodzenie oleju z mięty pieprzowej pomoże złagodzić ból. Masuj mieszanką bolący obszar kilka razy dziennie.

8. Nieświeży oddech

Olejek z oregano zawiera tymol, który zwalcza nieświeżego oddechu, dzięki swoim antyseptycznym, przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybicznym właściwościom. Może też pomóc przy zapaleniu dziąseł.

Jak stosować:

1. Dodatek do pasty: Dodaj 1 kroplę oleju z oregano do pasty i umyj zęby. Jeśli dokucz ci ból zęba, olej z oregano może również służyć jako naturalny środek znieczulający i łagodzący obrzęk.

2. Płukanie ust: dodaj 1- 2 kropli olejku oregano na 1 łyżkę oleju rzepakowego, wypłucz usta i wypluj.

9. Łupież

Jeśli masz swędzącą skórę głowy i cierpisz na łupież, spróbuj oregano, który ma właściwości antygrzybiczne i może pomóc w zwalczaniu drożdży i grzybów, które powodują łupież.

Jak stosować:

Dodatek do szamponu: Dodaj 4-5 kropli olejku oregano do około 1 łyżki szamponu i wmasuj w skórę głowy. Uważaj aby szampon nie dostał się do oczu. Pozostaw na kilka minut i zmyj. Powtarzaj 1-2 razy w tygodniu.

10. Schorzenia skórne

Olejek z oregano może być korzystny dla osób, które cierpią na choroby skóry, takie jak wypryski, candidia, trądzik, łuszczyca, trądzik różowaty czy łuszczyca. Olej z oregano pomaga złagodzić objawy schorzeń skórnych, gdyż jest naturalnym środkiem przeciwzapalnym.

Jak używać:

Miejscowo na skórę: Wymieszaj 6-8 kropli oleju z oregano w 2 łyżkach oleju takiego jak olej kokosowy, jojoba lub oliwa z oliwek, i nałóż na dotknięte obszary.

11. Grzybica

Olejek eteryczny z Oregano może pomóc przy wszelkiego rodzaju infekcji grzybiczych, gdyż jest bogaty w tymol, związek o doskonałych właściwościach przeciwgrzybiczych Olejek pomaga zwalczyć również Candidie – rodzaj grzyba, który żyje w naszym organizmie, a kiedy ma sprzyjające warunki, może się rozmnażać i siać spustoszenie w ciele. Niektóre z charakterystycznych objawów przerostu Candida obejmują gruby białawy nalot na języku, drożdżyce pochwy i wiele innych.

Jak stosować:

1. Podjęzykowo: Dla drożdżycy wewnętrznych, dodać 1-2 kroplę olejku z oregano do 1-2 łyżek jadalnego oleju, np.rzepakowy, oliwa z oliwek umieść podjęzykowo. Trzymaj pod językiem mieszankę przez około minutę, dając jej czas na wchłonięcie do krwi, a następnie wypluj. Powtarzaj 2 razy dziennie. *Uwaga: Jeżeli taka ilość okaże się dla nas zbyt parząca, należy zmienić proporcje i bardziej rozcieńczyć olej.

2. Moczenie stóp: Moczyć stopy przez 15-20 minut w roztworze ciepłej wody i kilku kropel oregano zmieszanych z 1 łyżką oleju. Zrób to dwa razy dziennie, aby uzyskać najlepsze rezultaty. Możesz również dodać 1/2 szklanki soli Epsom, która również dobrze wpływa na stan skóry.

3. Infekcje paznokci: Połącz 2-3 krople oleju z oregano z łyżeczką oleju np. tamanu, który również wykazuje właściwości antygrzybicze. Namocz waciki i pocieraj zainfekowane paznokcie i/lub skórę między palcami. Powtarzaj codziennie, aż infekcja ustąpi.

4. Infekcje skóry: W przypadku miejscowych infekcji wymieszaj kilka kropli oleju oregano z 1 łyżką oleju i nakładaj 2-3 razy dziennie.

12. Pasożyty

Olejek oregano doskonale nadaje się do zwalczania pasożytów. Może pomóc zniszczyć nowowirusy, które powodują zapalenia żołądka i jelit lub grypą żołądkową. Jest również pomocny w walce z robakami i patogenami przenoszonym przez żywność, takim jak: E. coli, listeria i salmonella.

Jak stosować:

1. Doustnie: dodać kilka kropli oleju z oregano do żywności. Możesz również dodać 2-3 krople do herbaty lub ciepłej wody z miodem.

2. Podjęzykowo: dodać 1-2 kroplę olejku z oregano do 1-2 łyżek jadalnego oleju, np. rzepakowego lub oliwy z oliwek i umieść podjęzykowo. Trzymaj pod językiem mieszankę przez około minutę, dając jej czas na wchłonięcie do krwi, a następnie wypluj. Powtarzaj 2 razy dziennie. *Uwaga: Jeżeli taka ilość okaże się dla nas zbyt parząca, należy zmienić proporcje i bardziej rozcieńczyć olej.

13. Brodawki

Brodawki są zwykle pojawiają się na stopach, rękach lub na innych częściach ciała. Są spowodowane przez wirus zwany ludzkim wirusem brodawczaka (HPV). Brodawki mogą stwarzać dyskomfort i być bolesne, zwłaszcza te na podeszwach stóp. Brodawki mogą również rozprzestrzeniać się na inne obszary ciała, dlatego trzeba działać szybko. Olejek z oregano może pomóc wysuszyć brodawkę.

Jak używać:

Miejscowo: Wymieszaj 3 krople olejku z oregano z 1 łyżeczką oleju nośnego. Nakłada mieszankę czystym patyczkiem 3-4 razy dziennie. Jeśli masz więcej niż jedną brodawkę, do każdej zastosuj nowy, czysty patyczek bądź wacik. Po zabiegu przykryj brodawkę bandażem, aby odciąć dopływ tlenu. W ciągu 1-2 tygodni brodawka powinna znacznie zmaleć.

14. Opryszczka

Opryszczka to małe, opuchnięte, często bolesne, czerwone pęcherze, które pojawiają się zwykle na ustach i wokół ust i są spowodowane przez wirusa Herpes Simplex Virus 1 (HSV-1). W przeciwieństwie do konwencjonalnych antybiotyków i leków, olej z oregano może przenikać przez błonę komórkową i atakować wirusy w samej komórce, dlatego tak dobrze zwalcza wirus opryszczki. Właściwości przeciwzapalne olejku pomagają również w szybszym gojeniu.

Jak stosować:

Miejscowo: Wymieszaj 3 krople olejku z oregano z 1 łyżeczką oleju nośnego np. olej kokosowy. Mieszankę nakładaj na pęcherz patyczkiem 3 razy dziennie. Powtarzaj czynność przez kilka dni, aż wrzód całkowicie zniknie.

15. Zapalenie pęcherza moczowego

Z uwagi na dużą zawartość karwakrolu o właściwościach bakteriobójczych olejek może pomóc w zwalczaniu zakażeniach układu moczowego wywołanego przez bakterie, takie jak: E. coli i Pseudomonas aeruginosa.

Jak stosować:

Doustnie: Wymieszaj 1-2 krople olejku z oregano z 1 łyżką oleju i wypij 1-2 razy dziennie.

16. Środek na owady

Olejek oregano jest doskonałym antyseptycznym środkiem odstraszającym owady. Udowodniono, że aktywne składniki olejku takie jak karwakrol i tymol są wysoce skuteczne w opieraniu ataków komarów.

Jak stosować:

1. Spray na owady: dodaj 20 kropli olejku z oregano i 15 kropli olejku z cytryny lub limonki do butelki z rozpylaczem i napełnij wodą. Potrząśnij i spryskaj tam gdzie chcesz odstraszyć mrówki czy karaluchy.

2. Odstraszacz owadów: waciki nasączone olejkiem z oregano możesz trzymać w dowolnym miejscu w domu, szafkach kuchennych, a nawet ogrodzie.

3. Środek na komary: przygotuj naturalny spray, napełnij butelkę z atomizerem o pojemności 100ml wodą i oczarem, następnie dodaj olejki. Wstrząśnij i gotowe. Zaleca się stosowanie sprayu na ubrania lub na skórę.

 • 5 kropli olejku z oregano 
 • 5 kropli olejku lemongrassowego lub cytrynowego 
 • pięć kropli olejku z eukaliptusa lub miętowego 
 • 50 ml toniku z oczaru wirginijskiego 
 • 50 ml przegotowanej wody (lub destylowanej) 

Olejek oregano i jego inne zastosowania

Kąpiel: 5-8 kropli na wannę wody rozcieńczonych z łyżką oliwy i miodem. Pomaga na przeziębienie, grypę, problemy z drogami oddechowymi.

Kominek do aromaterapii: kilka kropel zmieszanych z wody ( można dodać też inne olejki).

Macerat z oregano: rozdrabniamy świeże oregano i wkładamy do wyparzonego słoika, zalewamy olejem np. słonecznikowym, tak aby całość była zakryta. Słoik mocno zakręcamy i stawiamy w słonecznym miejscu, codziennie potrząsamy słoikiem. Po dwóch tygodniach macerat przecedzamy i przelewamy do ciemnej butelki i trzymamy w szafce bądź w lodówce (w zależności jakiego oleju użyliśmy-choć polecam oleje rafinowany- macerat będzie trwalszy). Macerat stosować według potrzeb wewnętrznie lub do masażu.

Tak naprawdę nie ma jednej i skutecznej ustalonej receptury, jeśli chodzi o olejki eteryczne. To, co może działać na ciebie, może nie działać dla kogoś innego. Najlepiej jest eksperymentować z różnymi olejkami eterycznymi, słuchać swojego ciało i indywidualnie ustalać optymalne dla nas mieszanki czy proporcje.

Źródła:

 1. http://www.czytelniamedyczna.pl/2623,oregano-fascynujca-przyprawa-ale-czy-tylko-mozliwe-zastosowania-substancje-akty.html
 2. http://www.mccormickscienceinstitute.com/content/msi/assets/Singeltary%20Nutr%20Today%2045,129,2010.pdf
 3. https://medlineplus.gov/druginfo/natural/644.html
 4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25952773
 5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24779581
 6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1855548/#__ffn_sectitle
 7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20131272
 8. http://biotechnologia.pl/farmacja/kwas-rozmarynowy-i-jego-wlasciwosci-farmakologiczne,14171
 9. http://biotechnologia.pl/archiwum/przeciwzapalne-wlasciwosci-oregano,5281
 10. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0955286311000192
 11. http://jmm.microbiologyresearch.org/content/journal/jmm/10.1099/jmm.0.46804-0;jsessionid=-mk_lwK9iYl_–ZIs2UjHD8g.x-sgm-live-03
 12. https://www.fundacion-canna.es/en/terpenes
 13. http://aac.asm.org/
Bogaty wybór olejków dostępnych w naszym sklepie

Subskrycja śledzenia komentarzy
Powiadom o
guest
9 komentarzy
Najświeższe
Starsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze