Sposoby na piękne włosy

Olejowanie włosów jest coraz bardziej doceniane i popularne. Jest ono bowiem doskonałym rozwiązaniem dla zniszczonych, łamliwych i matowych włosów, rozdwojonych końcówek albo wypadających włosów. Olejowanie włosów w widoczny sposób wpływa na poprawę ich wyglądu, służy ich nawilżeniu, odżywieniu, poprawieniu ich sprężystości i regeneracji. Ten sposób na piękne włosy od dawna praktykowany był przez Arabki i Hinduski. Dzięki niemu mogły się pochwalić pięknymi, lśniącymi, długimi włosami.

Na czym polega olejowanie włosów?

Olejowanie polega na nakładaniu wybranego oleju lub mieszanki olejów na całą długość włosów lub końcówki włosów. Olej można też wmasować w skórę głowy. Są różne techniki i upodobania nakładania oleju. Możesz wetrzeć go w suche lub mokre włosy. Albo dodatkowo zastosować tzw. „podkład nawilżający” jakim jest na przykład kwas hialuronowy. Olej nakłada się rękoma, a na koniec można przeczesać włosy grzebieniem, żeby produkt lepiej je pokrył. Powinien pozostać na włosach przynajmniej 1 godzinę, a najlepiej kilka. Możesz też olej zostawić na noc i dopiero rano umyć włosy.

na czym polega olejowanie

Korzyści olejowania włosów

Olejowanie poprawia ogólną kondycję włosów, odżywia je i sprzyja regeneracji. Co więcej dodaje włosom sprężystości, zmniejsza ilość rozdwojonych końcówek i reguluje wydzielanie sebum. Olej sam w sobie nie nawilża włosa, ale tworzy na nim film ochronny i przez to wpływa na zatrzymanie wilgoci we włosie.

Niektóre z olei drobnocząsteczkowych (np. kokosowy) mają zdolność wnikania wewnątrz włosa. Dzięki temu dostarczają mu cennych składników mineralnych czy witamin. Jeszcze inne jak olej musztardowy czy z kozieradki wcierane w skórę głowy pobudzają cebulki do wzrostu. Dlatego dodatkową zaletą olejowania może być szybszy porost włosów, większa liczba nowych włosów i ich zagęszczenie.

korzyści olejowania

Podsumowując, regularny zabieg olejowania ma na celu „konserwowanie” włosa, aby na dłużej zachował piękny i zdrowy wygląd, odpowiednie nawilżenie, wygładzenie i blask. Co ciekawe chroni ono również włosy przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Jest podstawą pielęgnacji każdej włosomaniaczki i co raz częstszym domowym zabiegiem na włosy.

Jaki olej wybrać do olejowania włosów?

Olej dobierz zgodnie z porowatością włosa. Źle dobrany olej nie będzie dawał pozytywnych efektów olejowania i może sprawić, że zniechęcisz się do tego zabiegu. Jeśli nie wiesz jaką masz porowatość pomogą Ci moje wskazówki. Możesz też zrobić w internecie specjalny test.

Oleje dla włosów niskoporowatych

Włosy niskoporowate mają ściśle do siebie przylegające łuski włosa. Są zazwyczaj proste, gładkie, lśniące i nie mają tendencji do puszenia się. Nie są podatne na stylizacje. Ich posiadaczki mają problem z objętością, włosy są często przyklapięniete i łatwo je przeciążyć zbyt duża ilością kosmetyków.

Oleje do włosów niskoporowatych powinny być małocząsteczkowe o charakterze wnikającym. Zalicza się do nich: olej kokosowy, palmowy, masło shea, kakaowe, mango, babassu, kawowe, cupuacu oraz murumuru.

Oleje dla włosów średnioporowatych

Włosy średniporowate to najpopularniejszy typ włosów. Mają tendencję do puszenia się i przesuszania, ale nie jest to regułą. Ich objętość jest standardowa i są podatne na stylizacje, mogą się falować. Bez suszarki schną kilka godzin.

Oleje do włosów średnioporowatych mają średni rozmiar cząsteczek i są to oleje półwnikające. Zalicza się do nich: oliwę z oliwek, olej awokado, arganowy, jojoba, rzepakowy, rycynowy, ze słodkich migdałów, z pestek moreli, sezamowy, ryżowy, arganowy, z orzechów makadamia i orzechów laskowych.

Oleje dla włosów wysokoporowatych

Włosy wysokoporowate są suche, matowe i sztywne w dotyku. Mają szeroko rozchylone łuski włosów. Bardzo się puszą i elektryzują, mają dużą objętość i są podatne na odkształcenia. Często się falują lub kręcą. Są niesforne, ciężko je ujarzmić, a w dodatku szybko schną nawet bez suszarki. Ponadto mają tendencję do rozdwajania się końcówek. Zaliczają się też do nich włosy zniszczone zabiegami fryzjerskimi i wysoką temperaturą.

Oleje do włosów wysokoporowatych to oleje o dużych cząsteczkach czyli oleje niewnikające. Zalicza się do nich: olej lniany, konopny, sojowy, brokułowy, kukurydziany, z czarnuszki, z kiełków pszenicy, z nasion chia, z nasion bawełny, z pestek śliwki, z pestek malin, z pestek dyni, z pestek winogron, z ogórecznika, z wiesiołka, z orzechów włoskich, z krokosza barwierskiego.

Jak powinno wyglądać olejowanie włosów?

Olejowanie na sucho

Olej nalewamy na dłonie (1-2 łyżki) i nakładamy na suche, nieumyte włosy na całej długości. Wykonujemy masaż skóry głowy, aby olejek pokrył całą głowę. To ważne bo dzięki temu wniknie głęboko w cebulki odżywiając je. Dodatkowo włosy można przeczesać grzebieniem z szerokimi zębami. Tak naolejowanie włosy spinamy w koczek i nakładamy turban, czepek lub ręcznik. Ciepło jakie się wytworzy spowoduje większą efektywność zabiegu. Olej trzymamy na włosach minimum 1 godzinę, ale możemy również zostawić go na całą noc. Należy wtedy pamiętać, żeby odpowiednio zabezpieczyć poduszkę przed ubrudzeniem. Na koniec myjemy włosy delikatnym szamponem, nakładamy odżywkę , suszymy i układamy włosy tak jak lubimy.

Olejowanie na mokro

Przebiega identycznie jak olejowanie na morko, z tą różnicą że olej nakładamy na umyte, wilgotne włosy. Dodatkowo możemy owinąć włosy ręcznikiem lub założyć czepek.

Olejowanie na podkład

Jest to metoda olejowania, która dodatkowo dostarcza włosom nawilżenia. Najpierw nakładamy na włosy podkład nawilżający jakim jest na przykład żel aloesowy, woda z miodem lub cukrem, kwas hialuronowy, hydrolat, żel lniany lub odżywka humektantowa. Następnie dokładamy olej. Dalej postępujemy jak przy standardowym olejowaniu.

Olejowanie z odżywką

Polega na olejowaniu włosów z dodatkiem maski lub odżywki. Jest to opcja dla osób, które nie mają zbyt wiele czasu na pielęgnację. Mieszankę wystarczy potrzymać na włosach 15-20 minut.

Najczęściej zadawane pytania o olejowanie włosów

Jak często robić olejowanie włosów?

Najlepiej olejuj włosy 1-2 razy w tygodniu, ale możesz też codziennie. Obserwuj włosy, gdyż przeolejowanie daje skutek odwrotny do zamierzonego. U niektórych efekty pojawiają się już w pierwszych tygodniach, u innych na efekt trzeba poczekać nawet miesiąc.

Kiedy widoczne będą rezultaty olejowania włosów?

To zależy od kondycji i porowatości włosów. Pierwsze efekty mogą być widoczne już po jednym olejowaniu. Niestety czasami może to potrwać nawet kilka miesięcy. Na odbudowę włosa potrzeba czasu.

Olejowanie na sucho czy mokro?

Zależy to wyłącznie od naszych preferencji i wygody. Najlepiej spróbować obu metod i sprawdzić, która nam bardziej odpowiada.

Jak zmyć olej? Emulgowanie oleju

Aby łatwiej zmyć olej, we włosy należy wmasować maskę lub odżywkę. Dzięki temu oba produkty połącza się i stworzą emulsje, którą łatwiej będzie zmyć z włosów. Najlepiej wybrać produkt bez silikonów i protein lub odżywkę, która nie sprawdziła się na co dzień.

pytania o olejowanie włosów

Czy można olejować włosy farbowane?

Można, ale nie zaraz po farbowaniu. Najlepiej odczekać tydzień. Niektóre oleje takiej jak kokosowy czy kakaowy mogą powodować płowienie włosów i przyczyniać się do szybszego wypłukiwania koloru

Czy można olejować włosy blond?

Oczywiście, jest nawet zalecane. Rozjaśniane włosy mogą być wysuszone i w słabej kondycji. Jest jednak pewien minus olejowania jasnych włosych, mianowicie trzeba uważać na rodzaj oleju. Niektóre z nich mogą przyciemniać kolor włosów lub powodować żółknięcie. Blondynki powinny unikać ciemnych i żółtych olejów.

Czy można olejować włosy, które się przetłuszczają?

Tak, ale należy dobrać odpowiedni olej, który będzie normalizował wydzielanie sebum. Jedną z przyczyn przetłuszczania włosów może być zbytnie przesuszenie skóry głowy. Olej ukoi skórę głowy i pomoże zatrzymać wodę w naskórku. W wyniku czego skóra nie będzie musiała produkować nadmiaru łoju. Olejami, które są polecane do włosów przetłuszczających się jest olej kokosowy, ryżowy i oliwa z oliwek.

Przy włosach przetłuszczających się najlepiej olejować je z odżywką. Pomoże to łatwiej pozbyć się oleju i dodatkowo nawilżyć włosy. Co więcej nie powinno się stosować więcej niż 1 łyżkę oleju na cały zabieg. Na koniec oczywiści należy zmyć włosy delikatnym szamponem, bez agresywnych środków myjących.

Czy olejowanie sprawdzi się przy łupieżu i swędzącej skórze głowy?

Tak, gdyż oleje zapewniają skórze prawidłowe nawilżenie oraz odżywienie. Należy dobrać odpowiedni olej wspomagający leczenie łupieżu na przykład olej łopianowy i nie zostawiać go na włosach bardzo długo.

Czy olejowanie włosów może zaszkodzić?

Nie, choć nieumiejętnie wykonany zabieg i źle dobrany olej, mogą dać efekt odwrotny do zamierzonego. Zbytnio obciążyć, spuszyć włosy lub spowodować swędzenie wrażliwej skóry głowy.

Błędy podczas olejowania włosów?

Źle dobrany olej

To chyba najpowszechniejszy i najczęstszy błąd jeżeli chodzi o olejowanie włosów. Źle dobrany olej potrafi przeciążyć włosy, przetłuścić je lub spowodować puszenie. Co więcej może zniechęcić nas do olejowania. Zdecyduj się na olej, który będzie odpowiadał porowatości i kondycji Twoich włosów.

Nieodpowiednia ilość oleju

Jeżeli użyjesz zbyt dużo oleju, włosy mogą się nie domyć. Dodatkowo zbytnio obciążyć włosy i szybciej je przetłuścić. Natomiast za mała ilość oleju nie da pożądanych efektów olejowania.

Zły sposób nakładania oleju

Nie nakładaj oleju na całe włosy jeśli są one cienkie i delikatne. Najbezpieczniej nałożyć olej na włosy od ucha w dół. Możesz oczywiście wcierać olej w skórę głowy, jeśli zależy Ci na poroście i wzmocnieniu cebulek, ale nie trzymaj go dłużej niż 1,5 godziny.

Nieregularne olejowanie

Olej należy nakładać na włosy regularnie, aby przyniosło to oczekiwane. Częstotliwość zależy od indywidualnych potrzeb i stanu włosów, ale powinno być to co najmniej 1-2 razy w miesiącu.

błędy w olejowaniu

Niecierpliwość i pośpiech

Olej, żeby przeniknąć w głąb włosa i dostarczyć mu składniki odżywcze, potrzebuje czasu. Proces odbudowy włosa trwa tygodniami lub czasami nawet miesiącami, dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość i nie oczekiwać na spektakularnych efektów od razu. Długość trzymania oleju na głowie też ma znaczenie i powinno wynosić minimum 40 minut, żeby olej miał szansę zadziałać.

Nakładanie oleju na brudne włosy

Przed olejowaniem włosy nie musza być świeżo umyte, ale też nie powinny być bardzo brudne. Jeżeli masz na nich pozostałości kosmetyków jak: lakier, pianka czy silikony, konieczne będzie ich umycie.

Niedomywanie oleju z włosów

Do zmycia oleju najlepiej użyć delikatnego szamponu bez agresywnych detergentów typy SLS, SLES. Możesz też wcześniej zemulgować go odżywką. Jednak jeżeli nawet to nie pomoże, użyj mocnego szamponu.

Olejowanie zamiast świadomej pielęgnacji

Nakładanie oleju na włosy nawet kilka razy w tygodniu nie zmieni zbyt wiele, jeśli nieodpowiednio pielęgnujesz włosy i nie dbasz o równowagę PEH na codzień.

Olejowanie włosów efekty

Regularne olejowanie włosów niesamowicie wpływa na ich kondycję i wygląd i przynosi na prawdę widoczne efekty. O korzyściach olejowania pisałam Wam już wyżej. Jest ich na prawdę sporo, więc myślę że każda osoba chcąca mieć zdrowe i ładne włosy powinna dodać ten zabieg do swojej pielęgnacyjnej rutyny.

Moje olejowanie

Moja ulubiona metoda to olejowanie na sucho. Stosuje więcej oleju niż się zazwyczaj zaleca, bo aż kilka łyżek. Moje włosy bardzo piją olej i właśnie taka ilość dobrze się u mnie sprawdza. Z olejem na głowie chodzę kilka godzin, następnie myje 2 razy delikatnym szamponem. Moje włosy ciężko przeciążyć i na co dzień potrzebuję  dużej dawki emolientów, dlatego nie emulguje oleju. Zależy mi, żeby jego niewielka ilość jednak została na włosach. Na koniec nakładam maskę emolientową.

Produkty, które poprawią kondycję włosów znajdziesz w naszym sklepie

Subskrycja śledzenia komentarzy
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Najświeższe
Starsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze